După performanța excepțională reușită la Cluj-Napoca, unde a devenit campioană europeană U21 la tenis de masă, Bianca Mei-Roșu s-a întors acasă, la Constanța, cu trofeul și medaliile cucerite la competiția continentală.
Sportiva legitimată la LPS „Nicolae Rotaru” – CSM Constanța a declarat că încă trăiește emoțiile succesului și că titlul european reprezintă un vis împlinit, venit mai devreme decât se aștepta.
„Încă este un vis pe care momentan l-am îndeplinit. Visam de mult la el, dar nu anul acesta, poate în următorii ani, pentru că încă sunt junioară și aparțin categoriei U19. Pot spune că mi-am pus deja acest rezultat în palmares și voi munci intens pentru celelalte rezultate în anul acesta. A fost destul de dificil, pentru că au fost jucătoare mai experimentate și mai mari decât mine cu câțiva ani, dar, datorită pregătirii mele și echipei, cred că am făcut față cu brio și am depășit momentele grele împreună cu ei", a declarat Bianca Mei-Roșu.
Bianca Mei-Roșu: „Am luat competiția pas cu pas”
Tânăra sportivă din Constanța a mărturisit că obiectivul inițial la Campionatul European U21 era calificarea din faza grupelor, însă parcursul excelent i-a oferit încrederea necesară pentru a ajunge până la titlu.
„Este mult mai special pentru mine pentru că, așa cum am mai zis, este o categorie mai mare și nici nu mă așteptam să câștig titlul în acest an, mai ales în proba individuală. De fiecare dată atunci când ajung la competiții europene, mondiale, internaționale, îmi țintesc un obiectiv. De data aceasta, obiectivul a fost să trec de prima grupă din calificări. Am trecut fără niciun set pierdut, apoi din cea de-a doua la fel. Am ajuns pe tablou, acolo unde ajunsesem și în anii trecuți, dar de data aceasta am reușit să ajung în fazele superioare", a mai spus sportiva.
Mesaj de mulțumire după titlul european U21
Campioana europeană U21 la tenis de masă a ținut să transmită un mesaj de recunoștință tuturor celor care au susținut-o în drumul spre această performanță remarcabilă.
„În spatele unei astfel de performanțe este foarte multă muncă, determinare și perseverență, dar trebuie să ai și talent. Eu nu mă gândesc la talent, pentru că nu îl am. Talentul meu este să muncesc foarte mult, așa cum îmi spune și tatăl meu și până la urmă acest lucru mă definește pe mine ca și caracter. Îmi dedic aceste medalii mie personal, apoi familiei, pentru că mereu părinții au fost de partea mea. Îi dedic premiile și prietenului meu, dar și amicilor, colegilor, sponsorilor și clubului CSM Constanța, pentru că a fost alături de noi cu întreaga echipă. Le mulțumesc antrenorilor, staff-ului și Federației Române de Tenis de Masă.
Nu vreau să mă opresc aici. Îmi doresc să ajung la nivel de seniorat, dar până atunci mai este mult de muncă și îmi dau seama de acest lucru”, a declarat Bianca Mei-Roșu.
Performanță de referință pentru tenisul de masă din Constanța
Titlul european U21 obținut de Bianca Mei-Roșu confirmă valoarea școlii constănțene de tenis de masă și reprezintă una dintre cele mai importante performanțe din cariera sportivei. Deși încă activează la categoria U19, jucătoarea de la LPS „Nicolae Rotaru” – CSM Constanța a demonstrat că poate concura cu succes împotriva unor adversare mai experimentate, iar obiectivele sale rămân îndrăznețe și pentru perioada următoare.