Campionatele Mondiale de box

Bogdan Juratoni și-a asigurat medalia de bronz

454
Pugilistul român Bogdan Juratoni și-a asigurat medalia de bronz la categoria mijlocie (75 kg), învingându-l la puncte (21-17) pe vicecampionul mondial, armeanul Andranik Hakobian, ieri, în sferturile de finală, la Campionatele Mondiale de box de la Baku (Azerbaidjan).
După ce l-a învins în optimi pe vicecampionul olimpic, cubanezul Emilio Correa, boxerul român Bogdan Juratoni a început tare meciul cu armeanul, al doilea favorit al competiției, punându-l permanent sub presiune. Deși după prima repriză scorul a fost egal, Juratoni a lovit mai mult și mai clar, directa lui de dreapta făcând diferența, și a reușit să se impună în final la puncte cu 21-17.
În semifinale, Juratoni îl va întâlni pe ucraineanul Evgheni Hitrov, care, în sferturi, l-a învins la puncte (34-15) pe sârbul Aleksandar Drenovak.
Bogdan Juratoni este singurul boxer român, din cei opt prezenți la CM 2011, care și-a asigurat participarea la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.