Concurs Boxerul Alexandru Iorgu, selecționat în lotul de juniori

1281

Pugilistul constănțean de la CS Farul Alexandru Iorgu a fost selecționat în lotul național de juniori, la categoria 60 kg, în urma evoluției foarte bune
de la Concursul Național de la Focșani, care a fost și criteriu de selecție la lot.

Iorgu s-a clasat pe locul întâi, fiind singurul dintre constănțeni oprit în lot. Antrenorul Mihai Constantin, care îi pregătește pe boxerii de la Farul alături de Ilie Dascălu și Marcelică Tudoriu, a mai fost la Focșani cu doi sportivi, Mircea Damian (categ. 75 kg) și Marian Ștefănescu (categ. +91 kg), ambii ocupând poziția secundă.
Tehnicianul Nicolae Chioveanu, de la Callatis Mangalia, a participat cu Alexandru Posmag (categ. 75 kg), învins în primul meci de Damian, iar Aurel Simionescu, de la BC Adan Constanța, i-a îndrumat de la colț pe Adrian Turtoi (categ. 64 kg) - locul doi, și pe Florin Ursu (categ. 69 kg) - locul trei.
Lotul național de juniori se va reuni pe 24 septembrie, probabil la Mangalia, cu un nou colectiv tehnic la timonă, Bondavali Grigore, Gheorghe Napoleon și Nicolae Aliuță.