Camelia Potec a ratat finala la 400 metri liber, la CM de la Shanghai

353
Sportiva Camelia Potec a ratat, duminică dimineață, calificarea în finala probei de 400 de metri liber, după ce a încheiat cursa preliminară pe locul 17, la Campionatul Mondial dela Shanghai.

Prima probă în care este înscrisă Camelia Potec nu i-a purtat noroc. La 400 de metri liber, Potec a încheiat doar pe locul 17, cu timpul de 4:10.36 minute. Calificările au fost câștigate de italianca Federica Pellegrini, cu timpul de 4:04.76 minute, în finală calificându-se primele opt sportive, din cele 37 aflate la start, scrie Mediafax.

Nici Dragoș Agache nu a fost mai norocos în prima zi a competițiilor de natație. Sportivul român a încheiat seriile de la 100 metri bras, pe locul 19, cu 1:01.19 minute, fiind al treilea sub linia calificărilor în semifinalele probei. Dragoș Agache va mai lua startul la 50 de metri bras, în timp ce Camelia Potec mai este înscrisă la 800 și 1500 de metri, informează Realitatea.net