Chivu, pus la zid după evoluția din meciul cu Schalke

317
Presa italiană l-a criticat dur pe căpitanul echipei naționale de fotbal a României, Cristi Chivu, după evoluția din partida Inter - Schalke 04 2-5 (Stankovic 1, Milito 34 / Matip 17, Edu 40, 75, Raul 53, Ranocchia 57 - autogol), meci contând pentru prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.
Chivu a fost învinuit la două dintre golurile echipei germane și la eliminarea din minutul 62, a doua în decurs de doar trei zile, după cea cu Milan, din campionat. Notat cu 2 și 3, lui Chivu i s-a recomandat să ia o perioadă de pauză. "Dezastruos", "vinovat fără justificare", "o partidă cruntă", "inexistent", "ieșit din formă", "a fost distrus de Edu și Raul", a notat presa italiană la adresa căpitanului României.
Într-un alt meci din sferturi, Real Madrid - Tottenham 4-0 (Adebayor 4, 57, Di Maria 72, Cr. Ronaldo 87). Diseară, de la ora 22,05, se joacă turul din sferturile Europa League: FC Porto - Spartak Moscova, Benfica Lisabona - PSV Eindhoven, Villarreal - Twente Enschede și Dinamo Kiev - Sporting Braga.