Ciclistul Daniel Martinez, câștigătorul cursei Criterium du Dauphine

745

Ciclistul columbian Daniel Martinez (Education First), în vârstă de 24 ani, a câștigat cea de-a 72-a ediție a cursei Criterium du Dauphine, care s-a încheiat duminică la Megeve, în estul Franței, potrivit Agerpres.ro.

Aflat pe poziția a cincea a clasamentului general înaintea ultimei etape, columbianul a reușit să-l devanseze cu 29 de secunde pe francezul Thibaut Pinot și cu 41 de secunde pe compatriotul acestuia Guillaume Martin, considerați favoriți la victoria finală după abandonul slovenului Primoz Roglic.

Etapa a 5-a (ultima) a cursei din Hexagon, care a cuprins opt ascensiuni, s-a încheiat cu victoria americanul Sepp Kuss (Jumbo-Visma), cronometrat pe 153 km în 3h 58 min 39 sec, urmat la 27 secunde de Daniel Martinez, în timp ce pe poziția a treia s-a clasat slovenul Tadej Pogacar (UAE), la 30 secunde.