Ciprian Tătărușanu, titular la AC Milan în victoria de la Bologna

137

Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost titular la AC Milan în victoria de sâmbătă cu 4-2 de la Bologna, în etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Milan a condus la pauză cu 2-0, Bologna având un jucător eliminat din minutul 20, însă gazdele au egalat în debutul reprizei secunde, primul gol fiind înscris în propria poartă de vedeta Zlatan Ibrahimovic. Bologna a avut un al doilea jucător eliminat în minutul 58, însă a rezistat până în minutul 84, când a marcat Bennacer. Ibrahimovic a închis tabela în ultimul minut al timpului regulamentar.

Milan a urcat provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, cu un punct mai mult decât Napoli, ce are un meci mai puţin disputat.

Tătăruşanu a fost folosit în ultimele trei meciuri ale lui Milan în condiţiile în care francezul Mike Maignan este accidentat.

Tot sâmbătă, Vlad Chiricheş a jucat până în minutul 69 pentru Sassuolo, care a învins-o cu 3-1 acasă pe Sassuolo.

Rezultate:

vineri
Torino - Genoa 3-2

Au marcat: Sanabria (14), Pobega (31), Brekalo (77), respectiv Destro (70), Felipe Caicedo (80)

Sampdoria - Spezia 2-1

Au marcat: Gyasi (15 - autogol), Candreva (36), respectiv Verde (90+5)

Radu Drăguşin a jucat la Sampdoria din minutul 20.

sâmbătă

Salernitana - Empoli 2-4

Au marcat: Ranieri (48), Ismajli (55 - autogol), respectiv Pinamonti (2, 45 -penalty), Cutrone (11), Strandberg (13 - autogol)

Sassuolo - Venezia 3-1

Au marcat: Berardi (37), Henry (50 - autogol), Frattesi (67), respectiv Okereke (32)

Bologna - AC Milan 2-4

Au marcat: Ibrahimovic (49 - autogol), Barrow (52), respectiv Rafael (16), Calabria (35), Bennacer (84), Ibrahimovic (90)

Cartonaşe roşii: Soumaoro (Bologna, 20), Soriano (Bologna, 58)

Duminică au loc ultimele meciuri ale etapei, printre care derby-ul Inter Milano - Juventus Torino.