Cosmin Kortyan, eliminat în primii 64 la Europene

223
Scrimerul constănțean Cosmin Kortyan (CS Farul; antrenoare, Mihaela Ion) a pierdut în etapa a doua eliminatorie (primii 64 de sportivi) a probei de spadă a Campionatului European de seniori de la Plovdiv (Bulgaria), ocupând finalmente locul 63.
Cosmin (22 de ani) a fost eliminat de estonianul Nikolai Novosjolov (29 ani), scor 15-9 (ex-sovieticul s-a clasat în final pe locul nouă), după ce, în etapa precedentă (primii 128), constănțeanul, recent medaliat cu bronz la Europenele de tineret, îl scosese din competiție pe bulgarul Deyan Dobrev (34 ani), cu 15-13.
Înaintea celor două faze eliminatorii, Kortyan a evoluat în grupa preliminară, din care a ieșit de pe locul cinci, după ce s-a duelat cu Vaidotas Petraitis (Lituania, 25 ani), Cristoph Kneip (Germania, 29 ani), Matteo Tagliariol (Italia, 26 ani), Ozren Debic (Croația, 30 ani), Igor Reyzlin (Ucraina, 25 ani) și Filipe Pequito (Portugalia, 22 ani). Cosmin a câștigat două meciuri, la croat și portughez.