Cristina Bujin, cel mai bun rezultat la Naționalele universitare

431
Atleta constănțeană Cristina Bujin a câștigat proba de triplusalt a Campionatului Național Universitar de atletism indoor de la Bacău, performanța înregistrată, 14,00 m, constituind cel mai bun rezultat al concursului. Bujin (21 ani), studentă în anul II (zi) la Universitatea "Ovidius", a ocupat un loc doi și la lungime, cu 6,11 m.
Celelalte medalii constănțene au fost obținute de Ana-Maria Greceanu (I - zi), aur la 3 km marș (14:31.09), Iulian Geambazu (II - IFR), aur la 400 m (51,37 s), Cristina Toma (I - zi), argint la triplusalt (13,65 m) și Elena Sabău (I - zi), două medalii de bronz, la 800 m (2 min 27 sec) și la 3 km marș (20:42.22).
Totodată, Cristina Toma a fost a patra la lungime (5,85 m), Ionuț Oltean (I - zi) a luat locul 9 la lungime (5,97 m), iar Bogdan Ofițeru (III - zi) s-a clasat pe 11 la 1.500 m (4:22.63).
Cu șapte medalii câștigate (3 de aur, 2 de argint și 2 de bronz), delegația constănțeană, condusă de asist. univ. dr. Cristian Popa, a ocupat locul locul 4 din 19 centre universitare participante.
Alături de performanța Cristinei Bujin se remarcă și rezultatele Cristinei Toma (la triplusalt) și Anei-Maria Greceanu, dătătoare de speranțe în vederea ediției a 25-a a Jocurilor Mondiale Universitare (4 - 9 iulie, Belgrad).