Divizia A la handbal masculin, etapa a 12-a

CS Medgidia s-a impus în derby-ul local cu HC Dobrogea Sud II

105

Disputată la Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia, partida dintre echipele masculine de handbal CS Medgidia şi HC Dobrogea Sud II, contând pentru etapa a 12-a a Diviziei A, Seria B, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 31-27, după o dispută extrem de echilibrată.

„Panterele” au făcut o primă repriză curajoasă şi, la pauză, aveau avantaj de două goluri, 17-15. Un avans pe care nu numai că l-au menţinut, ci l-au şi mărit în repriza secundă, tabela „îngheţând la 31-27 în favoarea Medgidiei.

Atacul şi apărarea au mers foarte bine pentru jucătorii antrenaţi de Ionuţ Deli-Iorga şi Adrian Georgescu, ei contabilizând astfel cea de-a doua victorie cu HC Dobrogea Sud II în acest sezon competiţional.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: HC Buzău II - CSM Bucureşti II 37-33, CSU Piteşti - CSM Alexandria II 49-26, CS Dinamo Bucureşti II - CSA Steaua Bucureşti II 27-28.

În clasamentul seriei, CS Medgidia ocupă locul trei, cu 30 de puncte, în timp ce HC Dobrogea Sud II este pe şapte, cu 10 puncte. Lideră este CSU Piteşti (31 p), secondată de HC Buzău II (30 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 11 decembrie), CS Medgidia va juca, în deplasare, cu CSM Alexandria II, iar HC Dobrogea Sud II va primi vizita echipei secunde a campioanei CS Dinamo Bucureşti.