Liga Naţională de Rugby, etapa a treia a play-out-ului

194
CS Năvodari s-a impus în deplasarea de la Suceava şi a urcat pe primul loc în clasament - 1-1662382035.jpg

Etapa a treia a play-out-ului Ligii Naţionale de Rugby a fost una a gazdelor, care au reuşit să se impună în patru dintre cele cinci partide programate. Performera rundei este CS Năvodari, care a câştigat meciul de la Suceava şi a urcat pe primul loc în clasamentul play-out-ului.

Echipa CS Năvodari şi-a respectat statutul de favorită şi a învins, cu scorul de 75-15, în deplasare, pe CSM Bucovina Suceava, la finele unei întâlniri pe care a controlat-o din primul până în ultimul minut. Relevant este raportul eseurilor, 11-2 în favoarea dobrogenilor.

Gazdele au reuşit să ţină piept „tăvălugului” doar în prima repriză şi, chiar dacă nu au pus puncte pe tabelă, au lăsat o bună impresie. A fost 19-0 la pauză pentru Năvodari, pentru ca, la reluare, după momentul bun al moldovenilor, care s-au apropiat la 19-8, jucătorii antrenaţi de Cristian Husea, Cornel Suciu şi Virgil Năstase să fie de neoprit. Eseurile au venit unul după altul, orice acţiune periculoasă a constănţenilor fiind încheiată cu balon culcat în terenul de ţintă advers.

Aşadar, o victorie fără drept de apel pentru formaţia de la malul mării, care şi-a adjudecat totodată şi punctul bonus ofensiv.

Pentru CS Năvodari, au marcat: Albert Ştiopei (desemnat jucătorul meciului), Andrei Ciubotariu - câte trei eseuri, Mihai Popa - două eseuri, Florin Sasu, Codrin Bercu, Ionuţ Prodan - câte un eseu, Sorin Săvuţ - trei transformări, Cristian Văcaru - patru transformări şi Mădălin Mihalache - două transformări.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei a treia din play-out: Ştiinţa Petroşani - RC Griviţa UNEFS Bucureşti 19-12, Universitatea Cluj - CSU Alba Iulia 86-5, Politehnica Iaşi - CSM Galaţi 27-3, RC Gura Humorului - RC Bârlad 23-17.

Graţie victoriei de la Suceava, CS Năvodari a trecut pe primul loc al clasamentului play-out-ului, cu 14 puncte, secondată de Ştiinţa Petroşani, cu 13 puncte.

Etapa viitoare, sâmbătă, 1 octombrie, CS Năvodari va întâlni, tot în deplasare, pe CSU Alba Iulia.

În etapa a patra a play-off-ului, s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Ştiinţa Baia Mare - CSA Steaua Bucureşti 10-8 (3-3), CS Dinamo Bucureşti - SCM USV Timişoara 20-6 (6-3).

Clasament: 1. CSM Ştiinţa Baia Mare (14 p), 2. CS Dinamo Bucureşti (13 p), 3. CSA Steaua Bucureşti (8 p), 4. SCM USV Timişoara (4 p).

Liga Naţională de Rugby se întrerupe, pentru a face loc acţiunilor selecţionatei Romanian Wolves, Lupii urmând a susţine, luna aceasta, trei partide în Rugby Europe Super Cup: cu Tel-Aviv Heat (10 septembrie, la Bucureşti), RC Batumi (17 septembrie, la Bucureşti) şi Black Lion (25 septembrie, în Georgia).

Play-off-ul se va relua pe 1 octombrie, cu partidele CSM Ştiinţa Baia Mare - CS Dinamo Bucureşti şi CSA Steaua Bucureşti - SCM USV Timişoara.