Divizia A la handbal feminin, Seria A

CSU Neptun, remiză smulsă pe final în meciul cu Unirea Slobozia

145

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a încheiat la egalitate, scor 28-28, partida susţinută, în deplasare, cu CSM Unirea Slobozia, în cadrul etapei a patra a Diviziei A, Seria A.

Cu moralul excelent după victoria zdrobitoare cu Spartac Bucureşti, 39-23 în runda precedentă, constănţencele anunţau că merg la victorie la Slobozia, însă gazdele au condus ostilităţile în prima repriză şi, la pauză, aveau avantaj de două goluri 13-11.

Tot ialomiţencele au avut iniţiativa şi în partea a doua a jocului, însă finalul de meci a aparţinut Neptunului, care a revenit în forţă şi a reuşit egalarea.

Pentru CSU Neptun (antrenori Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie), au marcat: Ştefania Surducan 8, Rebeca Gheorghe 6, Ariana Cercel 5, Andreea Pintilie 3, Mihaela Stănciulescu 3 şi Gabriela Moldoveanu 3.

Pentru echipa constănţeană, este a doua remiză din actuala ediţie de campionat, după 22-22 cu CSM Corona Braşov, în etapa a doua.

În Divizia A, urmează o pauză de două săptămâni, după care CSU Neptun Constanţa va juca, pe 17 octombrie, la Sala Sporturilor cu CSM Roman.