Dinamo, calificată după prelungiri în optimile Cupei României-Timișoreana

55

Dinamo București a avut nevoie de prelungiri pentru a obține calificarea în optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, miercuri seara, când a învins formația de ligă secundă AFC Fortuna Poiana Câmpina cu scorul de 5-2 (0-0, 2-2), pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploiești.

Poiana a deschis scorul prin ex-dinamovistul Ionuț Cioinac (51), îndepărtat de la echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare după ce a marcat un autogol și a comis un penalty în meciul din primăvară cu Viitorul Constanța (1-2). Dinamo a întors scorul, prin ''dubla'' lui Dorin Rotariu (61, 63), dar câmpinenii au restabilit egalitatea, prin Valentin Munteanu (71), și meciul a ajuns în prelungiri. Echipa lui Flavius Stoican a început în forță timpul suplimentar, marcând de trei ori, prin polonezul Kamil Bilinski (91, 96) și Dorin Rotariu (111), scrie Agerpres.