România confirmă la Campionatul Mondial de handbal feminin din China

Două victorii, cadou de Moș Nicolae

903
Echipa națională de handbal feminin a României a pornit promițător la Campionatul Mondial din China. Tricolorele au reușit două victorii în primele două partide din Grupa C, dar greul abia de acum încolo începe.

România a zdrobit, sâmbătă, selecționata statului Chile, scor 51-17 (20-7), în meciul de la Suzhou, cele mai multe goluri (10) fiind marcate de constănțeanca Ionela Gâlcă Stanca.
"Fetele și-au făcut un cadou frumos de Moș Nicolae, dar cel mai mult m-a interesat să terminăm fără nicio accidentare, mai ales că suprafața de joc fusese spălată cu un detergent care o făcea foarte alunecoasă", a declarat selecționerul Radu Voina.
După meci, handbalistele tricolore au sărbătorit-o, cu tort și suc, în holul hotelului Castle, pe Cristina Vărzaru, care, sâmbătă, a împlinit 30 de ani.
Ieri, naționala a primit replica Japoniei, iar niponele s-au ținut bine o repriză. 17-17 a fost scorul la pauză, dar, în repriza secundă, beneficiind de forma bună a portarului Paula Ungureanu, România a accelerat și a câștigat clar, scor 37-28.
Fetele lui Voina joacă următorul meci, infinit mai greu, cu Ungaria, astăzi, de la ora 15.15, în direct la TVR 1.
***
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a trecut în ritm de accelerat de nou promovata CSM Satu Mare, scor 39-34, într-o partidă disputată, ieri, la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale. La pauză, jucătorii lui Zoran Kurteș aveau avantaj de trei goluri, 17-14, în repriza secundă constănțenii jucând la spectacol, pentru public.
Dacă HCM e pe cai mari, la Medgidia sărbătorile sunt mai triste ca niciodată. CSM-ul lui Florin Cazan a pierdut, pe teren propriu, cu scorul de 26-30, meciul cu Dinamo București, după ce, la finele primelor 30 de minute, tabela indica egalitate, 12-12, oaspeții primind o mână de ajutor și din partea brigăzii de arbitri.
Celelalte rezultate ale rundei: Știința Bacău - Bucovina Suceava 28-25, UCM Reșița - U Cluj 35-25, Pandurii Târgu Jiu - Poli Timișoara 28-23, HC Minaur Baia Mare - HC Odorhei 30-27, Steaua București - SCM Brașov 41-25.
În clasament, HCM Constanța se menține pe prima poziție, cu 22 puncte, urmată de Reșița (21 p), Pandurii (19 p), Bacău (17 p) și Steaua (15 p). CSM Medgidia a rămas pe poziția a 13-a, penultima, cu 4 p, depărtându-se de Dinamo (12, 7 p).
Etapa viitoare (duminică, 13 decembrie), ambele formații dobrogene vor evolua în deplasare, după următorul program: Dinamo București - HCM Constanța și HC Odorhei - CSM Medgidia.