Dublul Cruciat / Moraru, sfert-finalist în turneul de la Rabat

286
Perechea Adrian Cruciat / Gabriel Moraru (România) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului futures de tenis de la Rabat (Maroc), competiție pe zgură, în care premiile totale valorează 15.000 de dolari.
Desemnați principali favoriți la titlul de campioni, românii i-au eliminat, în optimi, pe Hafid Dani și Younes Rachidi, reprezentanți ai țării gazdă, după o partidă în care replica africanilor a fost ceva mai viguroasă doar în setul secund, scor 6-1, 7-5. Următorii adversari sunt Niels Desein (Belgia) și Nick Van Der Meer (Olanda). Finala probei de dublu a Marocco F2 Sikaki Futures se va disputa duminică,
9 martie.
În schimb, la simplu, constănțeanul Moraru a părăsit prematur turneul, fiind învins, în runda inaugurală, în trei seturi, 7-6 (5), 3-6, 2-6, chiar de către Cruciat, cap de serie nr. 1.