Echipa de futsal de la "Ovidius", campioană mondială universitară

642
< 1 min citire
Echipa de fotbal în sală a Universității "Ovidius" din Con-stanța a devenit campioană mondială! Întrecerea s-a desfășurat în Italia, la Milano, constănțenii dispunând în finală de universitatea din Iran, campioana de anul trecut. Scorul a fost 2-1, după ce iranienii au condus cu 1-0. În semifinale, "Ovidius" a trecut de echipa din Turcia, cu 10-6.
În prima fază a întrecerii, cele zece echipe participante au fost împărțite în două grupe de câte cinci, calificându-se mai departe, în semifinale, primele două clasate. Constănțenii au ocupat poziția secundă, în urma Iranului, după trei victorii și o înfrângere, rezultatele fiind, în ordine: 2-9 cu Iran, 24-3 cu Italia, 14-2 cu Panama și 6-3 cu Rusia (campioana din 2006).
Pentru echipa constănțeană au evoluat: Răzmeriță, Neagu, Dobre, Lupu, Mimi Stoica, Șotârcă, Gherman, Alioanei, Damian și Șerban (antrenori - conf. univ. dr. Ionel Melenco și asist. univ. drd. George Mușat). Conducător de delegație a fost prof. univ. dr. George Stănculescu, decanul Facultății de Educație Fizică și Sport.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0394 secunde