Echipa lui Cosmin Olăroiu, în semifinalele Ligii Campionilor Asiei

70

Echipa Al Ahli Dubai, antrenată de românul Cosmin Olăroiu, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor Asiei la fotbal, în urma victoriei înregistrate pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în fața formației iraniene Naft Teheran, aseară, în manșa secundă a sferturilor de finală.

Golurile învingătorilor au fost marcate de brazilianul Rodrigo Lima (min. 26) și Ahmed Khalil (min. 46 din penalty), în timp ce oaspeții au punctat prin Vahid Amiri, în minutul 51.

Al Ahli reușise să câștige și meciul tur, disputat pe 26 august la Teheran (scor 1-0), printr-un gol înscris de Rodrigo Lima, jucător transferat în această vară de la campioana Portugaliei, Benfica Lisabona.

Echipa din Dubai va avea ca adversară în semifinalele Ligii Campionilor Asiei formația Al Hilal din Arabia Saudită, pe care Cosmin Olăroiu a pregătit-o între 2007 și 2009 și la care a activat în sezonul trecut un alt tehnician român, Laurențiu Reghecampf, notează Agerpres.