Edris Fetisleam, în lotul României pentru Europenele de Vară U14

164

Juniorul constănțean Edris Fetisleam, de la CS Știința, face parte din echipa masculină de tenis a României Under 14, alături de Ioan Luca Vidan și Andrei Vlad (antrenor, Dorin Ochiuleț), care s-a calificat la Campionatele Europene de Vară.

Din zona A, unde a fost repartizată România, au făcut parte Slovacia, Letonia, Polonia, Olanda, Belgia, Belarus și Marea Britanie.

În prima zi a calificărilor, care s-au disputat la Heverlee (Belgia), România a învins Olanda, scor 2-1, apoi a trecut de Belarus, scor 3-0, iar ieri, a pierdut, scor 1-2, în fața echipei din Marea Britanie.

Marea Britanie (din postura de favorită, prin faptul că s-a clasat pe prima poziție în zona A) și România s-au calificat pentru faza finală a Campionatelor Europene de Vară, competiție care este programată în perioada 5-7 iulie, la Murcia (Spania).