Eduard Novak, din nou campion mondial la paraciclism

188

Românul Eduard Novak a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Baier-Comeau (Canada), vineri, în proba de contratimp, la categoria C4, rezervată amputaților de membru inferior sub genunchi.

Novak, președintele Federației Române de Ciclism, a fost cronometrat cu timpul de 36 min 22 sec 51/100 pe distanța de 25,9 km. El i-a devansat pe cehul Jiri Jezek, cu 5 sec 59/100, și pe columbianul Diego German Duenas Gomez, cu 9 sec 90/100.

Un alt român, Attila Olah, coleg cu Novak la Tușnad Cycling Team, a ocupat locul 20 la contratimp (17,3 km), categoria C2, amputație de membru inferior peste genunchi (pedalează cu un singur picior), cu timpul de 29 min 42 sec 47/100, la 3 min 58 sec 61/100 de câștigător, americanul Aron Keith.

Eduard Novak, campion paralimpic anul trecut la Londra, era deținătorul titlului mondial, pe care îl câștigase la Roskilde (Danemarca).

Novak va lua startul duminică în proba de șosea (80 km).