Concurs Elena Rențea, patru medalii de aur la Balcaniadă

344

Kaiacista constănțeană Elena Rențea, de la CS Farul, a câștigat nu mai puțin de patru medalii de aur la Campionatele Balcanice de kaiac-canoe pentru juniori și tineret, competiție găzduită, timp de trei zile, de orașul Eskișehir (Turcia). Elevă a Colegiului Economic "Virgil Madgearu", sportiva pregătită de antrenorii Maria și Ștefan Aftenie s-a impus în finalele probelor de K1X500 m, K4X500 m (ambele la junioare), K1X500 m și K4X500 m (ambele la tineret).
La Balcaniadă, au participat kaiaciști și canoiști reprezentând șase națiuni: Bulgaria, Serbia, Macedonia, Rep. Moldova, România și Turcia, juniorii având dreptul de a concura și la secțiunea tineret. În clasamentul final, țara noastră s-a situat pe poziția întâi, urmată de delegațiile Serbiei și Bulgariei.