Liga I la fotbal, etapa a 18-a

Farul a pus frână Rapidului şi adaugă în „vistierie” trei puncte preţioase

175

Victorie extrem de importantă obţinută de FCV Farul: 2-0 (1-0) cu Rapid Bucureşti, o formaţie care nu pierduse niciodată în deplasare în acest sezon, într-o partidă disputată pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, contând pentru etapa a 18-a a Ligii I la fotbal.

Un succes şi în memoria fostului antrenor sârb al Farului, Momcilo Vukotic, decedat la vârsta de 71 de ani, chiar în ziua premergătoare partidei şi pentru care s-a ţinut la începutul jocului şi un moment de reculegere.

„Marinarii” au dominat partida cu autoritate, au pus presiune încă din primele minute şi şi-au creat multe ocazii la poarta lui Horaţiu Moldovan, însă primul gol a venit abia în finalul primei reprize, în minutul 42, când Virgil Ghiţă a reluat cu capul balonul în poartă după o lovitură de colţ.

Aceeaşi partitură a Farului i-a adus şi golul al doilea. În minutul 59, Alexi Pitu, excelent în acest meci, i-a pasat în careu lui Ciobanu care nu l-a iertat pe portarul Rapidului, 2-0 fiind şi scorul final.

FCV Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer, Purece (min. 60, Pires), Artean, Ciobanu (min. 70, Radaslavescu), Ely (min. 60, Petre), Betancor, Pitu (min. 70, Grameni).

În urma acestui succes, Farul a ajuns la un total de 29 de puncte şi a urcat, provizoriu, pe locul trei în clasament.

Etapa viitoare, echipa constănţeană va juca, în deplasare, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

În schimb, Farul II a fost învinsă, în deplasare, de Agricola Borcea. Disputat pe terenul formaţiei călărăşene, în cadrul etapei a 15-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0 (0-0), unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Costin Dobre, în minutul 64.

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Stere Banoti): Muşat (min. 74, Dincă), Georgescu (min. 62, Maftei), Sîrbu, Dănuleasă (min. 74, Bîrzu), Chera, Josemi, Popescu (min. 74, Călin), Casap, Tănasă, Băceanu (min. 62, Agiveli), Bodişteanu.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Gloria Albeşti - Înainte Modelu 1-0, ACSM Olteniţa - Recolta Gheorghe Doja 4-3, CS Afumaţi - FC Voluntari II 2-0, CSM Feteţti - SC Popeşti-Leordeni 0-3.

În clasament, Farul II a coborât pe locul patru, cu 27 de puncte, şi va juca, etapa viitoare, în luna martie a anului viitor, pe teren propriu, cu CS Afumaţi.