Final de meci. ROMÂNIA-OLANDA: scor 1-4

196

România a jucat un meci foarte important contra Olandei și a pierdut cu scorul de 1-4. Meciul s-a disputat pe "Arena Națională" și a contat pentru Grupa D a preliminariilor Campionatului Mondial din 2014. Olanda este lider, cu 12 puncte din tot atâtea posibile și pare scăpată în câștigătoarea grupei. România rămâne cu 9 puncte și va lupta pentru baraj cu Ungaria și Turcia.

Fotbaliștii antrenați de  Victor Pițurcă au început curajos disputa, iar Gabriel Torje a trimis în bară, din lovitură liberă, în minutul 5. Olandezii au deschis scorul în minutul 9, după ce Lens a trimis norocos cu capul, de la 16 metri. Imediat, Grozav a ratat o mare șansă de a egala, iar cei care au punctat au fost tot olandezii.

Marica a reaprins speranțele românilor în minutul 40. Olandezii, ajutați de arbitrul scoțian Craig Thompson, au înscris în prelungirile primei reprize după ce Van der Vaart a transformat un penalty acordat ușor.
În repriza secundă olandezii au mai înscris o dată, prin Van Persie. La faza golului, batavul se afla în ofsaid.