Formula 1 / Rosberg a câștigat Marele Premiu al Austriei

76

Germanul Nico Rosberg de la Mercedes a câștigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său Lewis Hamilton (Marea Britanie) și de finlandezul Valtteri Bottas de la Williams, informează Mediafax.
Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Williams), plecat din pole-position, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a fost al cincilea, iar mexicanul Sergio Perez (Force India) a trecut linia de sosire al șaselea.
Cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel (Germania/Red Bull) a abandonat.
Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, va avea loc între 4 și 6 iulie la Silversone.