Formula 1 / Sebastian Vettel, învingător în Marele Premiu al Belgiei

82

Pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull), campionul mondial en titre, a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, desfășurat duminică pe circuitul Spa-Francorchamps, înregistrând al cincilea său succes din acest sezon și al 31-lea din carieră, în urma căruia și-a consolidat poziția de lider al clasamentului general.

Vettel (26 ani), care a luat startul de pe poziția a doua a grilei, l-a depășit încă din primul tur pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position, iar apoi a reușit o cursă perfectă, pe care a încheiat-o cu un avans de 16,8 secunde față de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari). Podiumul a fost completat de Hamilton, care a trecut linia de sosire la 27,7 secunde după învingător.

Cu opt etape înainte de finalul actualei ediții a Campionatului Mondial, Vettel are un avans de 46 de puncte față de Alonso în clasamentul general, fiind favorit la câștigarea celui de-al patrulea titlu mondial din cariera sa.