215

În intervalul 31 mai - 7 iunie, a avut loc o acțiune a echipei naționale de fotbal juniori U18 a României. După un stagiu de pregătire la Buftea, tricolorii s-au deplasat la Stara Pazova, pentru două jocuri test în compania echipei similare a Serbiei.

Printre jucătorii convocați de selecționerul Adrian Văsâi s-au numărat și cinci jucători ai Academiei Hagi: Gabriel Dănuleasa, Dan Sîrbu, Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu și Luca Andronache.

Inițial, telegramă de convocare primise și Bogdan Lazăr, dar acesta nu a putut-o onora din cauza unei accidentări.

Ambele confruntări s-au încheiat cu victoria la limită a echipei Serbiei U18 (1-0).

Evoluția jucătorilor Academiei Hagi în partida Serbia U18 - România U18 1-0 (5 iunie 2021):

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, a fost titular și a jucat până în min.68;

Dan Sîrbu - mijlocaș defensiv, a fost titular, a fost "căpitanul" echipei și a jucat până la pauză;

Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a intrat pe teren din primul minut al reprizei secunde;