Fotbal / Dan Petrescu a câștigat Cupa Chinei cu Jiangsu Guoxin-Sainty

103

Antrenorul român Dan Petrescu a câștigat Cupa Chinei la fotbal cu echipa Jiangsu Guoxin-Sainty, duminică, după ce a învins în manșa a doua a finalei formația Shanghai Greenland Shenhua cu scorul de 1-0, în deplasare, transmite Agerpres.ro.

Unicul gol a fost marcat de internaționalul croat de origine braziliană Sammir (109), scorul fiind egal, 0-0, în prima manșă.

Fundașul român Marius Constantin a fost titular la Jiangsu, echipă care s-a clasat pe locul 9 în acest sezon al Superligii chineze.

Acesta este al doilea trofeu din palmaresul clubului, care a mai cucerit Cupa Chinei în 2013. Anul trecut, Shandong Luneng Taishan a câștigat Cupa Chinei, după ce a dispus în finală de Jiangsu Guoxin-Sainty cu 4-2 și 1-2.

Dan Petrescu a preluat echipa Jiangsu Guoxin-Sainty în iulie anul acesta.