Fotbal / Debut perfect pentru România U20: 2-1 cu Portugalia

191

Nou-înfiinţata naţională de fotbal U20 a României a debutat cu o victorie, scor 2-1 (1-1), în partida cu reprezentativa similară a Portugalia, disputată pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari.

Lusitanii au deschis scorul încă din minutul 5, când Paulo Agostinho a reluat în plasă centrarea lui Tomas Esteves, însă tricolorii lui Bogdan Lobonţ au reuşit egalarea în prelungirile primei reprize. În min. 45+2, Ştefan Baiaram a profitat de ieşirea greşită la ofsaid a defensivei portugheze şi a înscris la centrarea lui Gabriel Buta.

În partea a doua a jocului, Robert Mustacă a transformat un penalty, în min. 69, după ce Bogdan Rotar a fost faultat de portarul Henrique Tavares, aducând prima victorie a naţionalei U20.

Următorul meci al echipei Under-20 va avea loc contra formaţiei similare a Angliei, pe 6 septembrie, pe St. George's Park Stadium.