Fotbal / FC Viitorul - FC Brașov scor final 2-2

307
Ieri, pe stadionul "Oțelul" din Galați, FC Viitorul a debutat în Liga I, contra FC Brașov, întrun meci care s-a arătat destul de promițător pentru elevii lui Cătălin Anghel. Constănțenii au jucat o primă repriză extrem de echilibrată, însă începutul partidei i-a demoralizat pe aceștia, când Mugurel Buga a reușit să deschidă scorul dintro lovitură liberă, în minutul 2, de la 25 metri, pentru FC Brașov. Viitorul a venit cu replica în minutul 32, prin Vlad Rusu, care a profitat de greșeala lui Munteanu și Cristi Ionescu, și a executat un lob peste portarul Brașovului. După numai patru minute de la începerea reprizei a doua, Buga scapă de apărătorii Viitorului, după o centrare din flancul drept, și reușește al doilea gol pentru FC Brașov, executându-l cu ușurință pe Vâtcă, de la câțiva metri. În minutul 75, Larie i-a pasat în adâncime lui Cristea, care a profitat de greșeala lui Taborda, și a marcat al doilea gol pentru FC Viitorul, printr-un lob. Scor final: FC Viitorul - FC Brașov 2-2.

Iată formația Viitorului: Vâtcă - Puțanu, Bejan, Larie, Al. Lazăr - Al. Iacob, Benzar, Cârstocea - G. Iancu, Vl. Rusu, Chițu, Buzbuchi, Călințaru, Toșca, Onicaș, Mladen, M. Albu, Cr. Cristea, antrenor: Cătălin Anghel.