128

Selecționata Angliei a reușit joi, la Lens, să o învingă pe Țara Galilor, scor 2-1 (0-1), într-unul din cele mai dramatice partide de la Campionatul European. Galezii au condus cu 1-0 după reușita din lovitură liberă a lui Gareth Bale, în minutul 42, și și-au păstrat avantajul de pe tabelă la pauză. În a doua repriză, englezii s-au aruncat cu tot efectivul în atac și au fost răsplătiți în minutul 56, când Jamie Vardy, proaspăt intrat, a împins minge în poartă din 3 metri, galezii acuzând un offside. Golul izbăvirii avea să cadă în prelungirile partidei, în minutul 90+2, autor Daniel Sturridge.

Anglia: Joe Hart - Kyle Walker, Gary Cahill, Chris Smalling, Danny Rose - Dele Alli, Eric Dier, Wayne Rooney (căpitan) - Adam Lallana (Marcus Rashford, 73), Raheem Steling (Daniel Sturridge, 46) - Harry Kane (Jamie Vardy, 46). Selecționer: Roy Hodgson.
Țara Galilor: Wayne Hennessey - James Chester, Ashley Williams (căpitan), Ben Davies - Chris Gunter, Neil Taylor - Aaron Ramsey, Joe Ledley (David Edwards, 67), Joe Allen - Hal Robson-Kanu ( Jonathan Williams, 72), Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.
Clasament: 1. Anglia (4 p), 2. Țara Galilor (3 p), 3. Slovacia (3 p), 4. Rusia (1 p).