Concurs Gimnastele României, bronz la Mondialele de gimnastică

231

Echipa feminină de gimnastică a României a cucerit, ieri, medaliile de bronz la Campionatul Mondial de la Stuttgart, reușind să urce pe podium la ultimul schimb pe aparate, datorită unei ratări a echipei Rusiei, informează NewsIn.
Noua campioană mondială a devenit echipa Statelor Unite ale Americii (184,400 puncte), care a obținut astfel cel de-al doilea titlu mondial din istorie, în timp ce locul doi a fost ocupat de China, cu un total de 183,450 puncte.
România, care a reușit un total de 178,100 puncte, a urcat pe locul trei la ultimul schimb pe aparate, după ce una din reprezentantele Rusiei, Ekaterina Kramarenko, a ratat total o săritură, drept pentru care arbitrii au punctat-o cu zero. Astfel, în urma acestei ratări, Rusia a căzut de pe trei pe ultimul loc (8), în timp ce România a avansat de pe poziția a patra pe trei.
Elevele antrenorului Nicolae Forminte au înregistrat și ele o serie de ratări în finala pe echipe. Astfel, Sandra Izbașa a ratat la paralele, în timp ce Steliana Nistor și-a compromis execuțiile, atât la bârnă, cât și la sol.
România a concurat la această competiție avându-le în componență pe gimnastele Sandra Izbașa, Steliana Nistor, Cătălina Ponor (Constanța), Dana Druncea, Cerasela Pătrașcu și Andreea Grigore.