Handbal feminin: Oltchim a cucerit al 19-lea titlu de campioană națională

53
Oltchim Rm. Vâlcea a învins, în această seară, pe HCM Baia Mare cu scorul de 35-26 (15-13),  în Sala Sporturilor ''Traian'', în ultimul său meci din Liga Națională de handbal feminin (etapa a 22-a), după care a primit tricourile de campioană, potrivit Agerpres.ro.

În fața a circa 2.000 de spectatori, Oltchim a făcut spectacol la ultimul său meci din campionat, care pentru multe componente ale lotului este și ultimul în fața suporterilor vâlceni, urmând să plece la alte echipe în această vară, la fel cum este și cazul antrenorului Jakob Vestergaard.

Prima repriză a fost una destul de echilibrată, oaspetele conducând chiar în patru rânduri (3-4, 4-5, 5-6, 11-12). Oltchim a apăsat pe accelerație și a intrat la pauză în avantaj, 15-13, iar în repriza secundă s-a desprins decisiv, chiar dacă HCM se apropiase în minutul 41 la un singur gol, 20-19. În ultimele minute, campioanele au făcut spectacol, Marija Jovanovic, una dintre cele care vor pleca, reușind să marcheze două goluri cu spatele.

Golurile gazdelor au fost reușite de: Katarina Bulatovic - 6, Curea 6, Barbosa 5, Meiroșu 3), Farcău 3, Managarova 3, Brădeanu 2, Manea 2, Nechita 2, Jovanovic 2, Safta 1. Pentru HCM au înscris Geiger 9, Tătar 5, Oltean 3, Rudics 3, Ghionea 2, Puiu 2, Buceschi 2.

Jucătoarele vâlcene au primit flori, medalii și tricouri de campioane și și-au luat adio de la publicul vâlcean, sărbătorind titlul cu șampanie. Pentru Oltchim aceasta a fost al 19-lea titlu de campioană.

În clasament, înaintea ultimelor partide, de miercuri, Oltchim ocupă primul loc, cu 40 de puncte (maximum), urmată de HCM Baia Mare, 30 p, U Jolidon Cluj, 22 p, Dunărea Brăila, 21 p (19 j), HC Zalău, 20 p (19 j), etc.