936
Handbal feminin / România - Croația, luni, la Sao Bernardo, în optimile Campionatului Mondial - handbal12-1323519492.jpg
În urma disputării tuturor meciurilor din grupele Campionatului Mondial de handbal feminin din Brazilia a fost stabilită grila optimilor de finală (pentru prima oară, faza a doua a competiției se dispută cu partide exclusiv eliminatorii), în care echipa României, clasată pe locul 3 în grupa C, va întâlni formația Croației, a 2-a în grupa D, partida fiind programată luni, în orașul Sao Bernardo.

Dar capul de afiș al optimilor, scrie Agenția France Presse, este meciul dintre Franța, medaliată cu argint în 2009, și Suedia, vicecampioană a Europei en-titre. De altfel, scrie agenția, "Europa și-a confirmat dominația clară, plasând în optimi 11 națiuni (Norvegia, Muntenegru, Islanda, Rusia, Spania, Olanda, Franța, România, Danemarca, Croația, Suedia), față de 2 din Africa (Angola, Cote d'Ivoire), 2 din Asia (Coreea de Sud, Japonia) și 1 din America de Sud (Brazilia)".

Singura eliminată de marcă după faza grupelor este Germania, care reușit o singură victorie, cu China.

Iată programul complet al optimilor de finală ale CM de handbal feminin, orele urmând să fie stabilite, în funcție de interesul televiziunilor:

China - Islanda 16-23

În clasament, pe primul loc a terminat Norvegia, cu 8 puncte, urmată de Angola, 6 p, Muntenegru, 6 p, Islanda, 6 p, Germania, 4 p, China, 0 p.

Grupa B (Barueri)

Spania - Australia 39-9

Olanda - Coreea de Sud 26-38

Rusia - Kazahstan 34-19

Pe primul loc s-a clasat Rusia, cu 10 puncte, urmată de Spania, 8 p, Coreea de Sud, 6 p, Olanda, 4 p, Kazahstan, 2 p, Australia, 0 p.

Grupa C (Sao Paulo)

Cuba - Japonia 24-32

România - Franța 20-39

Brazilia - Tunisia 34-33

Brazilia a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de Franța, 8 p, România, 5 p, Japonia, 5 p, Tunisia, 2 p, Cuba, 0 p.

Grupa B (Sao Bernardo)

Cote d'Ivoire - Uruguay 31-24

Suedia - Danemarca 19-20

Croația - Argentina 23-18

Danemarca a încheiat pe primul loc, cu 10 puncte, urmată de Croația, 8 p, Suedia, 5 p, Urugua, 2 p, Argentina, 0 p.

Primele patru clasate s-au calificat în optimi. La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut după rezultatul direct, iar apoi după golaveraj.