Handbal feminin / Spania - Norvegia, în finala Campionatului European

117

Echipele Spaniei și Norvegiei vor disputa finala Campionatului European, după ce au eliminat, vineri, în semifinale, la Budapesta, reprezentativele Muntenegrului, campioană europeană en-titre, respectiv Suediei, transmite Mediafax.ro.
În prima semifinală a zilei, Spania a dispus de campioana europeană en-titre, Muntenegru, cu scorul 19-18, iar în cea de-a doua, Norvegia a trecut de Suedia, cu scorul de 29-25. Astfel, Spania și Norvegia vor juca pentru medalia de aur, iar învinsele Muntenegru și Suedia pentru cea de bronz, ambele partide fiind programate duminică.
În primul meci al zilei, pentru clasarea finală pe locurile 5-6, Franța a învins Ungaria, cu scorul de 26-25 (16-13).
Naționala României a încheiat competiția pe locul 9, celelalte clasări pe locurile 5-12 fiind: 5. Franța, 6. Ungaria, 7. Olanda, 8. Danemarca, 10. Germania, 11. Polonia și 12. Slovacia.
Rezultatele obținute de echipa României la CE din Ungaria și Croația sunt: 19-27 (7-16) cu Norvegia, 29-29 (16-12) cu Danemarca, 23-22 (12-9) cu Ucraina, în grupa preliminară B, 19-20 (8-10) cu Ungaria, 22-20 (14-9) cu Spania și 24-19 (12-9) cu Polonia, în grupa principală I.
La ediția din 2012, naționala României a ocupat locul 10, ultima medalie obținută fiind la ediția din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.