160
Handbal / România U18 a câştigat grupa la Europenele de la Craiova. Urmează semifinala cu Austria U18 - 1-1660288897.jpg

Selecţionata masculină de handbal juniori U18 a României a câştigat Grupa B a Campionatul European de la Craiova, după ce s-a impus, cu scorul de 38-33 (18-19), în faţa reprezentativei similare a Finlandei, în ultimul meci din grupă.

Tricolorii antrenaţi de Adrian Petrea au reuşit a treia victorie consecutivă, după o repriză secundă excelentă.

Golurile României U18 au fost marcate de Daniel Stanciuc 12, Marian Cătălin Zariţchi 7, Teodor Ştefan 6, David Voica 4, Alexandru Focşăneanu 3, Sorin Grigore 2, Alexandru Golea 2 şi David Noţigan 2.

În celălalt meci al grupei, Republica Moldova - Marea Britanie.

România a terminat pe primul loc în clasamentul grupei, cu 6 puncte, urmată de Finlanda (4 p), Rep. Moldova (2 p) şi Marea Britanie (0 p), informează Federaţia Română de Handbal.

Sâmbătă, 13 august, în semifinale, România U18 va juca împotriva Austriei U18, echipă clasată pe locul secund în Grupa A.

Finala are loc pe 14 august. Câştigătoarea competiţiei se califică în eşalonul de elită, dar şi la Campionatul European U20 din 2024, precum şi la Campionatul Mondial U19 din 2023.