Liga Națională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud, victorie dramatică în fața Dunării Călărași

383

Echipa masculină de handbal AHC Dobrogea Sud a învins-o pe AHC Dunărea Călărași, scor 27-26 (11-16), aseară, în ultimul meci din etapa a treia a Ligii Naționale, disputat la Sala Sporturilor.

Oaspeții au dominat cu autoritate prima repriză și la pauză aveau un avans de cinci goluri, 16-11.

Constanța a reușit egalarea abia în min. 52, 24-24, în min. 57 avea 27-25, impunându-se în final la limită, 27-26.

"Am arătat un handbal mult mai bun în repriza a doua. Faptul că am reușit să revenim îmi spune mult despre această echipă. Mie întotdeauna mi-au plăcut victoriile la un gol, și ca jucător. A fost adrenalină, a fost suspans, mă bucur că publicul a gustat, la sfârșit, din plin, victoria", a declarat președintele HCDS, Ionuț Stănescu, citat de site-ul oficial al clubului.

Pentru HCDS, au înscris Nistor 7, Z. Nikolic 5, Cutura 4, Cikovani 4, Malinovic 3, Crnoglavac 2, Vujovic 1, Buricea 1.

În clasament, CSM Focșani și CSM București au câte 9 puncte, urmate de Potaissa Turda, Steaua București, Politehnica Timișoara, câte 7 puncte, Dobrogea Sud, 6 puncte, Dinamo, Dunărea Călărași, câte 4.