HCM Constanța, foarte aproape de grupele Cupei EHF

128
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a învins, sâmbătă, în deplasare, echipa daneză Mors-Thy Handbol, scor 27-26 (13-12), la Nykobing, în prima manșă a turului trei al Cupei EHF, făcând astfel un pas mare spre faza grupelor. HCM Constanța este foarte aproape de calificarea în grupele Cupei EHF, a doua întrecere europeană inter-cluburi ca valoare, după Liga Campionilor.
Echipa de pe litoral a jucat foarte bine în prima repriză, s-a distanțat la trei goluri, 13-10, însă gazdele au revenit în forță pe final, așa că, la pauză, constănțenii aveau avantaj fragil. La reluare, danezii au preluat inițiativa, inclusiv pe tabelă,  16-15, 18-17, însă experiența HCM-ului și-a spus apoi cuvântul. Trupa lui Zvonko Sundovski a egalat, apoi s-a distanțat pas cu pas, 22-20, 25-22 și - decisiv - 27-23. Finalul de meci i-a găsit pe danezi în ofensivă, dar Constanța știe bine lecția apărării. Campioana României câștigă la un singur gol și este extrem de aproape de calificarea în faza grupelor EHF, acolo unde ar mai putea da piept cu Montpellier, Fuchse Berlin sau Skjern, care au câștigat la rândul lor jocurile din prima manșă a turului trei. Pentru HCM, în Danemarca, au marcat Marius Novanc, Alexandru Șimicu, Marius Sadoveac, Alexan-dru Csepreghi (câte 4), Laurențiu Toma, George Buricea (câte 3), Albert Cristescu (2), Marius Stavrositu, Branislav Angelovski și Bogdan Criciotoiu (câte 1); portari - Mihai Popescu, Ionuț Stănescu.
Manșa a doua, decisivă pentru accederea în faza grupelor, acolo unde vor ajunge 16 echipe din Eu-ropa, va avea loc pe 1 decembrie, la Sala Sporturilor din Constanța. Ovidiu ADRIAN