Horia Tecău avansează în sferturile turneului de la Sydney

82

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda, nr. 2) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Sydney (Australia), competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 494.310 dolari.

Tenismanul constănțean și partenerul său au învins, ieri, scor 6-2, 7-6 (7), cuplul australian James Duckworth/Chris Guccione, la finele unei partide contând pentru runda inaugurală, care a durat 69 de minute. Grație acestei performanțe, învingătorii și-au asigurat 45 de puncte ATP de dublu și 3.960 de dolari.

În sferturile de finală, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor întâlni perechea Benjamin Becker (Germania)/Nicholas Monroe (SUA).

v v v

Tenismanul român Marius Copil (nr. 194 ATP) îl înfruntă pe Horacio Zeballos (Argentina; nr. 124 ATP), în primul tur al calificărilor de la Australian Open, cel dintâi turneu de Grand Slam al anului. Meciul se dispută în această dimineață, fiind prima întâlnire de pe terenul 7.