Iepurașul a fost darnic cu FC Farul și FC Viitorul

1044
Vineri s-au disputat meciurile din cadrul celei de-a XXI-a etape a Ligii a II-a la fotbal. Așa cum era de așteptat, etapa a fost una destul de bună pentru formațiile constănțene care au reușit să adune 10 din 12 puncte puse în joc. Primele trei puncte au fost trecute în contul celor de la FC Farul, care au primit un cadou frumos de 3 puncte și 3 goluri în clasament în urma retragerii din campionat a formației Victoria Brănești. Jucătorii lui Viorel Tănase, au beneficiat de etapa de pauză și s-au bucurat de un week-end liber după ce tehnicianul gălățean a decis să anuleze jocul școală de vineri dimineață și să le dea liber celor care stau la distanțe mai mari. A doua echipă constănțeană care a reușit să-și adjudece fără probleme cele trei puncte puse în joc a fost liderul Seriei I, FC Viitorul. Elevii lui Cătălin Anghel ar fi trebuit să joace în această etapă împotriva formației FC Snagov, însă echipa ilfoveană nu a reușit să facă rost de banii necesari pentru a face deplasarea la Ovidiu, astfel că scorul a fost omologat 3-0 la masa verde în favoarea constănțenilor. În locul meciului cu FC Snagov, elevii lui Cătălin Anghel au jucat un meci școală. Următoarele trei puncte obținute de formațiile constănțene în această etapă au fost obținute de elevii lui Mugurel Cornățeanu, care s-au impus în deplasare la Bacău, scor 2-1, pe terenul formației locale FCM. Meciul a fost spectaculos, mangalioții reușind să se impună la final după ce la pauză moldovenii conduceau pe tabela de marcaj cu 1-0. Golurile celor de la Callatis au fost marcate de Doicaru în minutele 62 și 77, ambele goluri fiind înscrise din penalty. Cel de-al 10 lea punct, obținut de echipele constănțene în această etapă, a fost agonisit de Săgeata Năvodari care la meciul de debut al lui Constantin Funda, nu a reușit decât o remiză albă, 0-0, pe teren propriu contra celor de la Dunărea Galați.

Etapa viitoare a XXII-a, va fi una dedicată derby-urilor constănțene, sâmbătă 21 aprilie, fiind programate meciurile: FC Farul – Săgeata Năvodari și Callatis Mangalia – FC Viitorul Constanța.

Mai multe amănunte puteți găsi în ediția ziarului nostru de marți 17 aprilie.