Inter Milano, calificare spectaculoasă în sferturile Ligii Campionilor

346
Inter Milano și Manchester United s-au calificat, aseară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, eliminându-le din competiție pe Bayern Munchen, respectiv Olympique Marseille, după dubla manșă din optimi.
Inter a obținut o calificare spectaculoasă, întorcând în Germania scorul de 1-0 cu care fusese învinsă de Bayern pe propriul teren. Eto'o a egalat situația, după ce a marcat rapid, în minutul 4. Bavarezii au trecut însă în avantaj, 2-1, prin Gomez (21) și Muller (31), ratând și alte situații importante până la pauză. În partea secundă, Inter a avut puterea să revină, întâi egalând la doi (Sneijder 63), iar apoi reușind golul victorieri cu 3-2 (și al calificării) în minutul 88 (Pandev). La Inter, Cristi Chivu a fost titular și a jucat până în minutul 87.
În cealaltă partidă din returul optimilor, Manchester United a trecut în propriul fief de Olympique Marseille cu 2-1 (Hernandez 5, 75 / Brown 82 autogol), după ce prima manșă se încheiase la egalitate, 0-0.