Corona Brașov a câștigat în Slovacia în finala Ligii MOL

83

Corona Brașov a învins pe HC Nove Zamky cu scorul de 3-2 (1-2, 1-0, 1-0), luni seara, în Slovacia, și a redus diferența în finala Ligii MOL în care este condusă cu 3-2. Într-un meci jucat de gazde cu trofeul pe masă, Corona Brașov a reușit o victorie remarcabilă, în ciuda presiunii. Corona a deschis rapid scorul prin Zsombor Antal (00:54), dar până la finalul primului sfert gazdele au reușit să întoarcă scorul după golurile marcate de Albin Podstavek (06:26) și Marek Uram (19:59). Brașovenii și-au adjudecat următoarele două reprize, prin golurile marcate de Zsolt Molnar (28:57) și Levente Zsok (46:43) și se mențin în lupta pentru trofeu. HC Nové Zámky câștigase primele două meciuri ale finalei, cu 4-2 și 3-2 (după prelungiri), Corona s-a impus în meciul al treilea, la Brașov, cu 6-3, dar l-a pierdut pe următorul, jucat tot sub Tâmpa, cu 5-6, pentru a câștiga acum la Nove Zamky cu 3-2. Meciul al șaselea se va disputa la Brașov, pe 20 martie, iar un eventual meci decisiv va avea loc în Slovacia pe 23 martie, informează Agerpres. Finala se desfășoară după sistemul ''cel mai bun din șapte partide''.