102
NBA - Starul LeBron James a stabilit un nou record personal, de 61 de puncte într-un meci - lebron-1393929083.jpg

LeBron James, marea vedetă a campionatului profesionist nord-american de baschet (NBA), a reușit să marcheze 61 de puncte, un nou record personal, în partida pe care echipa sa, Miami Heat, a câștigat-o cu 124-107 în fața formației Charlotte Bobcats, nefiind deloc incomodat de masca de culoare neagră pe care a purtat-o pe față, pentru a-și proteja nasul fracturat, inforemază Agerpres. James, desemnat de patru ori cel mai bun jucător al sezonului (MVP), fost prezent pe parchet 41 de minute în meciul de luni seara, reușind 22 dintre cele 33 de aruncări, inclusiv 8 triple. El a înscris 24 de puncte până la pauză, apoi alte 25 în cel de-al treilea sfert. Cu mai puțin de șase minute înainte de finalul timpului regulamentar, starul lui Heat a reușit o spectaculoasă pătrundere printre trei fundași adverși, reușind coșul prin care a stabilit noul său record personal. În momentul în care a părăsit terenul, cu 1:24 înainte de final, întreaga echipă a lui Heat a ținut să-l felicite pe James, în timp ce suporterii s-au ridicat în picioare pentru a-l ovaționa. Până la acest meci, recordul personal al lui LeBron James era de 56 puncte și fusese stabilit pe 20 martie 2005, când era jucătorul lui Cleveland Cavaliers. Aceste 61 de puncte reprezintă, de asemenea, un nou record pentru echipa Miami Heat, însă nu-i oferă lui James statutul de cel mai bun marcator al sezonului, acest titlul aflându-se în continuare în posesia lui Carmelo Anthony (New York Knicks), autorul a 62 de puncte, tot într-un meci cu Charlotte Bobcats, disputat pe 24 ianuarie.