138
Tenis: Maria Șarapova, calificare cu emoții în sferturile de finală ale turneului de la Miami - maria-1395736575.jpg

Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), la capătul unui meci dificil împotriva belgiencei Kirsten Flipkens, în fața căreia s-a impus în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 6-1, după 2 ore și 4 minute de joc, informează Agerpres. Șarapova, fosta lideră a clasamentului mondial, o va avea ca adversară în sferturi pe câștigătoarea întâlnirii dintre Ana Ivanovic (Serbia) și Petra Kvitova (Cehia). Rusoaica, stabilită în Florida de la vârsta de 9 ani, nu a reușit să câștige niciodată turneul de la Miami, pierzând toate cele 5 finale disputate până acum. Într-o altă partidă disputată luni în optimile de finală ale competiției din Florida, germanca Angelique Kerber (N.5) a dispus cu 6-4, 1-6, 6-3 de rusoaica Ekaterina Makarova (N.23).