Victorie în prelungiri pentru AS Roma, la Frosinone

556
Echipa AS Roma a reușit o victorie dificilă, sâmbătă seara, în deplasare, cu penultima formație din clasament, Frosinone, 3-2, în etapa a 25-a din Serie A, după ce gazdele deschiseseră scorul chiar din debutul partidei.

Camillo Ciano a marcat în minutul 5, Frosinone păstrându-și avantajul până în minutul 30, când Edin Dzeko a reușit egalarea. Un minut mai târziu, Lorenzo Pellegrini a stabilit scorul pauzei, 2-1 pentru AS Roma, însă în mitanul secund, Andrea Pinamonti a izbutit un gol pentru gazde în minutul 80. Se părea că partida se va încheia cu o remiză însă în ultimul minut al prelungirilor, 90+5, același Dzeko a marcat golul salvator pentru romani.

Tot sâmbătă, Torino a trecut acasă cu 2-0 de Atalanta, după ce vineri, în prologul etapei, AC Milan se impusese cu 3-0 în fața lui Empoli.

Celelalte partidei ale etapei se vor disputa în această seară.

În clasament, Juventus Torino este lider autoritar, cu 66 puncte, urmată de Napoli, 53 puncte, și Inter Milano, 46 puncte.