106
JO 2016, Atletism / Ancuța Bobocel a ratat calificarea în finala la 3.000 m obstacole - ancuabobocel-1471101522.jpg

Atleta română Ancuța Bobocel a ratat calificarea în finala probei de 3.000 m obstacole, după ce a ocupat doar locul 13 în a treia serie, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Bobocel a fost cronometrată cu timpul de 9 min 46 sec 28/100, într-o serie în care atleta etiopiană Etenesh Diro s-a clasat pe locul 7 (9:34.70), după ce a alergat ultimii aproape 1.000 de metri fără pantoful drept, după ce a fost descălțată de o adversară în timpul cursei.

În finală s-au calificat primele trei clasate în fiecare serie, precum și următoarele cele mai șase rapide sportive, potrivit Agerpres.ro.