Junioarele au cucerit aurul la Europenele de tenis de masă

138

Echipa de junioare a României a câștigat medalia de aur la Campionatul European de tenis de masă pentru cadeți și juniori, după ce a învins reprezentativa Belarusului, scor 3-1. Formația este compusă din Adina Diaconu, Andreea Clapă, Diana Lupu și Alina Zaharia (LPS Constanța); antrenor, Petre Arnăutu.

Delegația României a mai obținut două medalii de bronz, prin echipele de cadeți (2-3 în semifinala cu Italia) și de cadete (2-3 cu Franța în semifinală).

Echipa de cadeți este formată din jucătorii Cristian Pletea (LPS Constanța), Rareș Sipoș, Ștefan Tonghioiu, Dragoș Oprea; antrenor, Stelian Hașoti.

Formația de cadete le are în componență pe Andreea Dragoman, Tania Plăian, Kristina Varga, Andreea Hudușan; antrenor, Marian Filipas.

Echipa de juniori, formată din jucătorii Alexandru Manole, Andrei Flămând, Florin Spelbuș, Paul Mladin (antrenor, Mădălin Ionașcu), a încheiat competiția pe locul 18.