Luca Preda, campionul turneului de tenis U16 de la Bistriţa

296

Tânărul tenismen Luca Preda, de la TC Bright Constanța, este noul campion al turneului Tennis Europe de categoria 3 de la Bistrița, „GST Trophy U16 2020”.

Desemnat principal favorit la titlu, Preda l-a învins în finala de simplu masculin, în minimum de seturi, scor 6-0, 7-5, pe David Alexandru Gheorghe (CS Dinamo București, cap de serie nr. 2). De altfel, pe durata întregului turneu, campionul din Constanţa nu a pierdut nici măcar un singur set.

Luca Preda a evoluat şi în proba masculină de dublu, în care a făcut pereche cu Matei Cristian Onofrei, de la Tenis Club Coreco Iași. Favoriţi nr. 3, tenismenul constănţean şi partenerul său au ajuns până în ultimul act, dar s-au retras, astfel încât titlul a revenit cuplului David Gheorghe (Dinamo)/Robert Guna (CSM Craiova, nr. 1).

La feminin, titlul l-a cucerit Patricia Georgiana Goina (CSM Oradea, nr. 1), învingătoare în finala de simplu, scor 6-1, 6-3, în faţa Anei Maria Tornean (CS Intersport Arad, nr. 5), iar la dublu, Ana Maria Tornean şi Alexia Lavinia Puiac (CS Marc Tenis Cluj-Napoca, nr. 2) și-au trecut în palmares trofeul, după ce au câştigat, scor 6-4, 7-6 (1), finala disputată în compania perechii Anamaria Coroiu (CSM Oradea)/Diana Maria Ilie (CSA Steaua București).

Organizat impecabil de Grand Slam Tennis Club Bistrița, turneul U16 a reprezentat un bun prilej pentru tinerii și talentații juniori români de a acumula puncte importante fără să iasă din țară.