Mergea și Bopanna, calificați în sferturile turneului Masters de la Paris

89

Echipa formată din tenismanul român Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna a reușit, ieri, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul ATP World Tour Masters 1.000 de la Paris-Bercy, după ce a dispus de cuplul columbian Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, scor 6-7 (3), 6-4, 10-5.

Mergea și Bopanna s-au impus într-o oră și 32 de minute. În sferturi, cuplul româno-indian va înfrunta învingătorii din meciul Alexander Peya (Austria)/Bruno Soares (Brazilia) - Ivan Dodig (Croația)/Marcelo Melo (Brazilia).

Grație acestei victorii, Mergea și Bopanna și-au asigurat 24.520 euro și 180 de puncte ATP.