Micii spadasini de la ACS Prima Spadă Constanţa, la Naţionale

851

Micii spadasini de la ACS Prima Spadă Constanţa au participat între 28 şi 30 iunie la Campionatul Naţional de Scrimă pentru copii, organizat de Federaţia Română de Scrimă în sala de scrimă „Ana Pascu” din Bucureşti. Sala de scrimă Floreasca a fost reamenajată prin schimbarea pardoselii sportive şi reconfigurarea tribunelor de către Floor Cover Solutions din Constanţa, care a devenit partener oficial al Federaţiei Române de Scrimă şi sponsor al micilor campioni de la ACS Prima Spadă Constanţa.

Sportivii clubului au obţinut rezultate excelente de-a lungul celor trei zile de concurs.

Amalia Niţu a obţinut medalia de argint şi titlul de vicecampioană naţională la categoria spade fete U11, unde, între primele 10 sportive, s-au clasat şi Natalia Vintilă (locul 7) şi Maria Văleanu (locul 9).

La categoria spade fete U13, Irina Bănică a obţinut, după un parcurs mai mult decât frumos, locul 10 din 61 de sportive participante.

În ultima zi, la categoria spadă băieţi U11, Sebastian Bota, aflat la primul lui concurs şi la doar un an după ce a început să practice scrima, a evoluat excelent, obţinând locul 10 după grupe şi fazele eliminatorii.

Printre cei care au efectuat premierea spadasinilor s-au numărat Ana Maria Brânză Popescu, multiplă campioană olimpică, mondială şi europeană, precum şi Radu Bota, în calitate de reprezentant al sponsorului Floor Cover Solutions.

Felicitări micilor spadasini! Suntem tare mândri de voi!