Nae, Nanu și Ciobanu au revenit în echipa Farului

493
Pregătind meciul cu Rapid, de duminică, din Giulești, FC Farul a efectuat, ieri, pe terenul mare, și un joc "în familie". Pe parcursul a două reprize care au trecut, fiecare, puțin peste o jumătate de oră, antrenorul Constantin Gache a încercat mai multe scheme și formule de echipă, care să se apropie cât mai mult de caracteristicile meciului cu rapidiștii.
O echipă a "albaștrilor", cea a posibililor titulari, i-a înfruntat pe "albi", care au jucat în așezarea Rapidului, 4-3-3. Pentru a fi soli-citat cât mai bine, goal-keeper-ul titular George Curcă a apărat la "Rapid", în cealaltă poartă aflându-se tânărul Timur Isleam.
Noutatea lui Gache a fost utilizarea lui Barbu, în prima repriză, ca fundaș dreapta, postură în care Ion s-a mai regăsit, inclusiv la un meci jucat de Farul acum două sezoane în Giulești și încheiat cu 0-0. "Albaștrii" au început jocul - școală într-un sistem 1-4-4-1-1, cu Guriță vârf împins, susținut din spate de Voiculeț.
Doi dintre "rechinii" care au stat mult timp departe de gazon, din pricina accidentărilor, Marius Nae și Nanu, au revenit ieri la joc, ca și Ștefan Ciobanu, care și el a depășit o accidentare.

Tinerii nigerieni, iarăși utilizați
Constantin Gache și-a urmărit îndeaproape elevii, stând tot meciul pe gazon. A întrerupt în dese rânduri partida, pentru a corecta greșelile și pentru a repeta unele scheme sau lovituri libere, bătute de Todoran și Voiculeț.
După pauză și pe parcursul reprizei a doua, au intervenit multe schimbări în cele două echipe.
Gache a trecut jucători dintr-o parte în alta, punându-i și pe alte posturi, dar i-a utilizat și pe tinerii nigerieni, Chinonso Henry Ihelewere, Mansur Abdul Rasak, Kehinde Abdul Fatai Feyi și Uchenna Okoro Franklin. Unul dintre africani a intrat pe teren încă din prima repriză, în minutul 12, în locul lui L. Mihai II, accidentat la genunchi.

Gerlem - mijlocaș
Ieșit pentru mai multe etape din echipă, Gerlem a fost utilizat de Constantin Gache nu atacant, ca până acum, ci mijlocaș stânga, în sistemul cu trei mijlocași. Brazilianul va afla astăzi, când se judecă apelul Farului, de la ora 14, dacă suspendarea inițială de opt etape îi va fi redusă.
În timpul jocului - școală, s-au marcat și două goluri, ambele de către "albi", prin Chigou (în prima repriză - min. 35) și Larie (după pauză - min. 64), însă scorul n-a avut nicio importanță.