Nataţie / David Popovici, medaliat cu aur în proba de 200 m liber, la Europenele de juniori

218
Nataţie / David Popovici, medaliat cu aur în proba de 200 m liber, la Europenele de juniori - 21473855141086195458592761401733-1626002288.jpg

Tânărul înotător român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de nataţie pentru juniori, competiţie care se desfăşoară la Roma (Italia).

„Delfinul” în vârstă de 16 ani a terminat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 1:45.95 și și-a trecut în palmares a treia medalie la competiția din Cetatea Eternă, după argintul de la ștafeta de 4x100 m liber și aurul de la 100 m liber, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Înainte să facă senzație în finala de la 200 m liber, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu s-a calificat în ultimul act de la 50 m. Fără să forțeze, David a obținut primul timp din cele două semifinale - 22.75 secunde - și va evolua duminică, 11 iulie, în ultima zi de concurs de la Roma, în finala de la 50 m liber, de la ora 20.34, ora României.